From the Manchester College Archives

News Release

Contact: Jeri Kornegay
Director of Media and Public Relations
260-982-5285  jskornegay@manchester.edu

Take me to the Class of 2004 right now

Manchester College awards 245 degrees

in spring commencement ceremonies

NORTH MANCHESTER, Ind. – Manchester College awarded 229 bachelor’s degrees and 16 master’s degrees at commencement ceremonies May 23 on campus. The graduates included the first three recipients of the northeast Indiana college’s new Master of Arts in Contemporary Leadership program.

The Class of 2004 also received 13 master of accountancy degrees and six associate degrees.

Six members of the College’s baseball team received their diplomas the following weekend in a special ceremony at the NCAA Division III World Series in Wisconsin. The Spartans were winning the Regional championship in Ohio (and thus advancing to the NCAA national championships) when their fellow grads were crossing the commencement stage on May 23.

The college also presented 1962 alumnus Robert C. Johansen with an honorary degree of Doctor of Humane Letters. The widely published expert on international ethics and global governance currently is researching United Nations peacekeeping and enforcement for the University of Notre Dame.

Manchester, with 1,170 students from 29 states and 33 countries, is an independent liberal arts college of the Church of the Brethren. Typically, more than 95 percent of its alumni secure jobs, full-time volunteer positions or graduate study within six months of graduation. For more about Manchester College, visit www.manchester.edu

  

Indiana

BS = Bachelor of Science      BA = Bachelor of Arts    MAA = Masters of Accountancy    AA = Associate’s

*** summa cum laude     ** magna cum laude    * cum laude

City

Name

Degree

Major

Other Honors

Akron

Maria M. Contreras**

BA

Elementary Education

Magna cum laude

 

Hayley I. Howard

AA/BS

Elementary Education

 

 

Kenia L. Ramirez

BA

Finance

 

 

Jennifer M. Studebaker*

BS

Elementary Education

Cum laude

 

 

 

 

 

Anderson

Jessica R. Hamlyn*

BS

Psychology, Social Work

Cum laude

 

 

 

 

 

Andrews

Amanda M. Schuknecht

BA

Social Work

 

 

 

 

 

 

Angola

Lindsay B. Bisson

BS

Biology-Chemistry

 

 

Samantha S. Holcomb**

BS

Early/Mid Childhood

Magna cum laude

 

 

 

 

 

Auburn

Andrew P. Hodges*

BA

Mathematics, Biology-Chemistry

Cum laude

 

Ryan P. Linstromberg

MAA

Accounting

 

 

Melissa A. Otterstedt

BS

Communication Studies

 

 

Alicia B. South

BA

Art

 

 

 

 

 

 

Austin

Jessimine A. Cutshall

BS

Biology-Chemistry

 

 

 

 

 

 

Bedford

Andrew K. Jackson

BS

Athletic Training

 

 

 

 

 

 

Bloomington

George J. Jewell

BS

Business Administration

 

 

Kimberly A. Smith

BA

Small Business Mgmt

Centennial Outstanding Senior in Accounting

 

 

 

 

 

Bristol

Rachel L. Bennett

BS

Elementary Education

 

 

Jennifer J. Morris

BS

Social Work

 

 

 

 

 

 

Brook

Joshua D. Emerson

BS

Environmental Science

 

 

 

 

 

 

Brownsburg

Lynn M. Hefner*

BS

Business Administration

Cum laude;Outstanding Senior, Accounting and Business

 

 

 

 

 

Bunker Hill

Steven A. Birkey

BS

Finance

Financial Executive Institute Award

 

 

 

 

 

Carmel

Ashley S. Swan

BS

Political Science

 

 

 

 

 

 

Cedar Lake

Holly Gasior

BA

Business Administration

 

 

Nicolette Gasior

BS

K-12 Physical Education

 

 

 

 

 

 

Chalmers

Mariah L. Holderly***

BS

Elementary Education

Summa cum laude

 

 

 

 

 

Chesterton

Megan E. Hineline

BA

Communication Studies

Leadership in Communication Studies Award

 

 

 

 

 

Columbia City

Melissa R. Donaldson

BS

Communication Studies

Outstanding Achievement, Communication Studies

 

Rachel E. Frank

BA

Spanish

 

 

Kendra R. Koch

BS

English

 

 

Seth A. Hoppe

BS

Business Administration

 

 

Chad A. Moore

BS

Secondary Ed. Visual Arts

 

 

Stephanie N. Moore

BS

K-12 Physical Education

 

 

Abbey L. Schuman

MAA

Accounting

 

 

 

 

 

 

Columbus

Marshall M. Magaro

BS

Economics, Environ. Science

 

 

 

 

 

 

Converse

Shannon R. Reynolds

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

Crawfordsville

Neil A. Garrett

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Cromwell

Kristen L. Records

BS

Secondary Ed. English

 

 

 

 

 

 

Decatur

Julie A. Heckman*

BS

Chemistry

Cum laude

 

Leslie D. Holtzclaw

BS

Biology-Chemistry

 

 

 

 

 

 

Delphi

Amy N. Minnicus*

BS

Biology-Chemistry

Cum laude

 

 

 

 

 

Dunkirk

Cristina A. Ridgway

BA

Psychology

 

 

 

 

 

 

Elkhart

Brett M. Brumbaugh

BS

Financial Accounting

 

 

Alyssa M. Hoff*

BS

Biology-Chemistry

Cum laude

 

Eric A. Irwin

BS

Financial Accounting

 

 

Lindy J. Laub

MAA

Accounting

 

 

Jessica E. Ramirez

BS

History

 

 

 

 

 

 

Elwood

Mitchell D. Herniak*

BS

Philosophy

Cum laude

 

 

 

 

 

Etna Green

Melissa L. Nifong

BS

Managerial Accounting

Outstanding Senior, Accounting and Business

 

 

 

 

 

Fair Oaks

Kenneth W. Speed

BS

Elem. Ed. Non-Teaching

 

 

 

 

 

 

Flora

Dennae E. Lytle*

BS

Social Work

Cum laude

 

 

 

 

 

Fort Wayne

Jennifer A. Bell

BS

Social Work

 

 

Libby M. Borror

MAA

Accounting

 

 

Joshua G. Brock

BS

Business Administration

 

 

Allison C. Bryan*

BA

Peace Studies, Spanish

Cum laude

 

Alain J. Calixte

BA

Business Administration

 

 

Amber N. Carr

BA

Financial Accounting

McGladrey and Pullen Award

 

Jennifer L. Cornett

BS

Elementary Education

 

 

Ellen M. Disler

BS

Exercise Science

 

 

Cassie J. Dunn

MAA

Accounting

 

 

Jessica L. Hall

BS

Business Administration

 

 

Jared C. Kurtz

BS

Athletic Training

 

 

Laura B. Ladwig

BS

Financial Accounting

 

 

Melissa S. Mickelini*

BS

Athletic Training

Cum laude

 

Brian D. Minix

BS

Communication Studies

 

 

Daniel J. Minnich

MAA

Accounting

 

 

Rachel A. Paske*

BA

Sociology

Cum laude;Austrian Government Teaching Assistantship

 

Jordan P. Shown

BA

Ath. Training, Exercise Science

 

 

Andrew P. Simmons

BS

Environmental Science

 

 

Brad J. Thomson

BS

Peace Studies, Communications

 

 

Katherine L. Weikel

BS

Social Work

 

 

Larry E. Wiggins

BS

Physical Education

 

 

 

 

 

 

Franklin

Nicholas L. Smiley

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

Fremont

Jill M. Baker**

BS

Elementary Education

Magna cum laude

 

 

 

 

 

Garrett

Lindsay D. Ebersole***

BS

Social Work

Summa cum laude

 

 

 

 

 

Gas City

Courtney A. Moore

BS

Exercise Science

 

 

 

 

 

 

Georgetown

William C. Timberlake

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Goshen

Emilie J. Blough*

BA

Biology-Chemistry

Cum laude

 

David M. Gaskill

BS

Elementary Education

 

 

Michael D. Moore

BS

Sociology

 

 

 

 

 

 

Granger

Carolyn M. Beyer*

AA/BS

Elementary Education

Cum laude

 

Eric M. Yates

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Greentown

Melanie F. Murphy

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Greenwood

Amber R. Chance*

BA

Financial Accounting

Cum laude; Indiana CPA Society Outstanding Senior; Irwin Katz Accounting Excellence Award

 

Joshua A. Klatte

BS

History

 

 

 

 

 

 

Griffith

Michael J. Zimmer

BS

Small Business Mgmt

 

 

 

 

 

 

Hagerstown

Melisa R. Davis

BA

Art

 

 

 

 

 

 

Hamlet

Andrea R. Minix

AA/BS

Early Childhood Education

 

 

 

 

 

 

Hammond

Michael Pena

BA

Business Administration

 

 

Rodrigo Pena

BA

Secondary Ed. Spanish

 

 

 

 

 

 

Hanna

Rebeka R. Garner

BS

Ath. Training, Exercise Science

 

 

 

 

 

 

Hudson

Try A. Williams

AA/BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Huntington

Bradley A. Dolby

BS

Managerial Accounting

 

 

Craig E. Eckert

MAA

Accounting

 

 

Ryan D. Hanson

BS

Financial Accounting

 

 

Kevin T. Howe

BS

Early/Mid. Childhood

 

 

Thadius M. Stout

MAA

Accounting

 

 

Stacey J. Van Gordon

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

Indianapolis

Andrew E. Britton

BS

K-12 Physical Education

 

 

Abigail B. James*

BA

Religion

Cum laude

 

Michelle M. Sachs

MAA

Accounting

 

 

Emily R. Salinas

BA

Spanish

 

 

Jeremy K. Van Deman**

BA

Philosophy, French

Magna cum laude

 

 

 

 

 

LaFontaine

Tonya A. Welsh

BS

Physical Education

 

 

 

 

 

 

LaGrange

Edward R. Miller

BS

Social Work

 

 

 

 

 

 

Lagro

Byron A. Bechtold

BS

Finance

 

 

Rebecca A. Lawson

BS

Elementary Education

 

 

Tammy R. Stouffer

BA

Financial Accounting

BKD Accounting Education Scholarship

 

 

 

 

 

Leesburg

Regina S. Lortie

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Lizton

Kristie A. Warner

BA

Psychology

 

 

 

 

 

 

Logansport

Andrew J.G. Heater

BS

Communication Studies

Leadership in Communication Studies Award

 

Katie A. Hudson

BS

Sociology

 

 

Carey A. Konkle

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Lynn

Jerilyn K. Girardi

BS

Biology

 

 

 

 

 

 

Macy

Lucas W. Zartman

BS

5-12 Physical Education

 

 

 

 

 

 

Marion

Corey A. Shields

BS

Elem. Ed. Non-Teaching

 

 

 

 

 

 

Mentone

Jessica L. McFarland

MAA

Accounting

 

 

 

 

 

 

Milford

Kimberly L. Reuter*

BA

Music

Cum laude

 

 

 

 

 

Mishawaka

Joshua A. Barrier

BS

Business Administration

 

 

Laura C. Koczan

BS

5-12 Mathematics

 

 

Forest A. Lamborn

BS

Exercise Science

 

 

 

 

 

 

Modoc

Bosko Kalinic

BS

Computer Science

 

 

 

 

 

 

Monon

Gusta M. Wayne

BS

Athletic Training

 

 

 

 

 

 

Muncie

Adam M. Moore*

BS

Elementary Education

Cum laude

 

Rachel D. South

BA

Early/Mid-Childhood

 

 

 

 

 

 

Nappanee

Andrew A. Kauffman

BS

K-12 Music: Instrumental

 

 

 

 

 

 

New Haven

Eric S. Screeton

BS

Sec. Ed. U.S. History

 

 

 

 

 

 

New Palestine

Kimberly B. Phelps

AA/BS

Psychology

 

 

 

 

 

 

New Paris

Justin S. Cripe

BA

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Noblesville

Nicole M. Connett

BA

Political Science

 

 

 

 

 

 

Norman

Matthew W. Jones

BS

Psychology

 

 

 

 

 

 

North Liberty

Heather M. Clark

BS

Social Work

 

 

 

 

 

 

North Manchester

Brian L. Anderson

MA

Contemporary Leadership

 

 

David W. Barrett

BS

K-12 Physical Education

 

 

Justin C. Bergman

MA

Contemporary Leadership

 

 

Jennifer L. Bluemke

BA

Elementary Education

 

 

Brandy L. Briner

BS

Small Business Mgmt

 

 

Kimber L. Chang

BS

Business Administration

 

 

Adam D. Conley

BS

Business Administration

 

 

Erin M. Enright

BA

Elementary Education

 

 

Michael I. Good*

BA

Music, Spanish

Cum laude

 

Amber M. Harmon

BS

Exercise Science

 

 

Kelly D. Haughs

BA

Exercise Science

 

 

Chad A. Heck

BS

Mathematics, Computer Science

 

 

Tafirenyika R. Papaya

BS

Economics

 

 

Matthew B. Scheerer

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

North Webster

Jennifer M. DePlanty*

BS

Psychology

Cum laude

 

 

 

 

 

Osceola

Jaymie L. Baker

BS

Biology-Chemistry

 

 

Dana M. Miller

MAA

Accounting

 

 

Erin M. Wilson

BA

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Pendleton

Elizabeth R. Tentler

BS

Biology-Chemistry

 

 

 

 

 

 

Peru

Kari O. Foust

BS

Elem. Ed. Non-Teaching

 

 

Gregory A. Jarrett

BS

Financial Accounting

 

 

Erin R. Marburger

BS

5-12 English/Lang. Arts

 

 

Brandie L. Poppe

BS

Financial Accounting

The Crowe, Chizek and Company Outstanding Accounting Student Scholarship

 

Amanda R. Tanner

BS

Health, Physical Educ.

 

 

Andrew P. Thompson

BS

Health, Physical Educ.

 

 

 

 

 

 

Pierceton

Geneva J. Carney

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Plymouth

Cami L. Painton

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Portage

Amanda J. Walworth

BA

Communication Studies, French

 

 

 

 

 

 

Rensselaer

Jennifer L. Whitaker

BA

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Richmond

Erica L. Williams

BA

Psychology

 

 

 

 

 

 

Roanne

Joshua J. Slone

BS

Computer Science

 

 

Rachel M. Rife

BA

Biology

 

 

Brenda M. Yocum

BS

Social Work

 

 

 

 

 

 

Roanoke

Ann M. Fairchild**

BS

Financial Accounting

Magna cum laude; Lola Sanger Outstanding Senior in Accounting

 

Janna E. Grose

BS

K-12 Physical Education

 

 

 

 

 

 

Rochester

Amy D. Helt**

BA

Finance

Magna cum laude; Outstanding Senior, Accounting and Business

 

Tara L. Pratt

BS

5-12 U.S. History

 

 

Jennifer L. Wilson

BA

Peace Studies, Religion

 

 

 

 

 

 

Rossville

Katherine R. Seward

BS

Biology-Chemistry

 

 

 

 

 

 

Servia

Rex D. Reimer

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Shelbyville

Sabrina L. Frantzreb

BA

Art

 

 

 

 

 

 

Shipshewana

Rosetta Burkholder **

BA

Finance, Sociology

Fulbright Scholar; Wall Street Journal Award

 

 

 

 

 

Silver Lake

Amber L. Hartman

AA

English

 

 

Amanda L. Keith

BA

History

 

 

Elizabeth E. Smith

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

South Bend

Bartholomew P. Bauer

BS

Mathematics, Philosophy

 

 

Erin M. Cain

BS

Communication Studies

 

 

Jessica L. Dombrowski

BS

Financial Accounting

 

 

Lindsey N. Harlin

BS

Psychology

 

 

Carmen B. Lowery

BS

Social Work

 

 

Amy A. Medlin

BS

Financial Accounting

 

 

Anna M. Merryman

BS

Ath. Training, Exercise Science

 

 

Joshua S. Van Houten

BS

Social Work

 

 

Laurie M. Vellner

BS

K-12 Visual Arts

 

 

 

 

 

 

Spencerville

Kyle D. Hardley

BS

Finance

 

 

 

 

 

 

Syracuse

Ross A. Heil

BS

Biology-Chemistry

 

 

Jamie V. Salazar

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

Topeka

Michael J. Miller

BS

Business Administration

 

 

 

 

 

 

Valparaiso

Anna M. Packham

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Wabash

Evan A. Dyer

MAA

Accounting

 

 

Celeste C. Rupel

MAA

Accounting

 

 

Christina A. Sapusek

MA

Contemporary Leadership

 

 

Brett A. Vanlandingham

BS

Philosophy

 

Wakarusa

Levi J. Miller

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

Walkerton

Courtney L. Eddinger

BS

Business Administration

 

 

 

 

 

 

Walton

Erica L. Ulerick

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

Warsaw

Jefferson R. Hankins

BS

Finance

 

 

Sarah L. Krizmanich

BS

Elementary Education

 

 

 

 

 

 

Westfield

Heidi M. Zawadzki*

BA

French

Cum laude

 

 

 

 

 

Winimac

Jan E. Good

BS

Financial Accounting

Outstanding Senior, Accounting and Business

 

 

 

 

 

Winona Lake

Robin M. Bickel***

BA

Elementary Education

Summa cum laude

 

Matthew A. Tague

BS

Financial Accounting

 

 

Other states (non-Indiana)

 

State

City

Name

Degree

Major

Honors

Arizona

Glendale

Aaron R. Lahman

BA

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

 

Florida

Saint Pete Beach

Chad E. Biberstein

BS

Business Administration

 

 

 

 

 

 

 

Georgia

College Park

Frederick Agyeman-Duah

BS

English, Political Science

 

 

 

 

 

 

 

Idaho

Boise

Lindsey L. Gorrell***

BA

Peace Studies, Spanish

Summa cum laude

 

 

 

 

 

 

Illinois

Athens

Elizabeth M. Doellman

BS

Biology-Chemistry

 

 

Chicago

Charlie D. Cannon

BS

Communication Studies

 

 

 

Darryl N. Swindle

BS

Psychology

 

 

Dolton

Keiron S. Bryant

BS

Physics

 

 

Elgin

Jill E. Kline*

BA

Sociology

Cum laude

 

 

 

 

 

 

Iowa

Conrad

Ardit Celibashi

BA

Finance

 

 

Ankeny

Ronda K. Landis

BA

Finance

 

 

 

 

 

 

 

Maine

Eliot

Kerry J. Pettigrew

BS

Peace Studies, Pol. Science

 

 

 

 

 

 

 

Michigan

Ada

Branden R. Jarosch

BS

Small Business Mgmt

 

 

East Lansing

Abigail R. Schmidt

BS

Social Work

 

 

Marcellus

Sarah E. Dillon

BA

Chemistry

 

 

Midland

Bradley R. Charlton

BS

Communication Studies

 

 

 

 

 

 

 

Minnesota

Brooklyn Park

Mary C. DuCharme

BS

Peace Studies

 

 

 

 

 

 

 

Nebraska

Pickrell

Hannah A. Ditmars*

BA

Sociology, French

Cum laude; Fulbright Scholar

 

 

 

 

 

 

Ohio

Canton

Sarah B. Hmidan

BS

Business Administration

 

 

Greenville

Angela C. Miller

BS

Sociology

 

 

New Lebanon

Megan E. Fitze

BS

Sociology

 

 

Ottawa

Becky A. Moening

BS

Sec. Ed. Mathematics

 

 

Rittman

Monica S. Rice*

BS

Religion

Cum laude

 

 

 

 

 

 

Pennsylvania

Lancaster

Michael E. Wagner

BS

Financial Accounting

 

 

 

 

 

 

 

Texas

Fort Worth

Sarah E. DeVries*

BA

Sociology, Spanish

Cum  laude

 

Plano

Diana A. Nantongo

BS

Biology, Psychology

 

 

 

 

 

 

 

Virginia

Roanoke

Victor Etilo

BS

Computer Science

 

 

International

 

City, Country

Name

Degree

Major

Honors

Quito,Ecuador

Nadia Rodriguez*

BA

Biology-Chemistry

Cum laude

 

 

 

 

 

San Jacinto,El Salvador

Jose-Amos Rodriguez

BA

Art

 

 

 

 

 

 

Addis Ababa, Ethiopia

Daniel Yilikal

BS

Finance

 

 

 

 

 

 

Ramallah Palestine, Israel

Dareen M. Kahyyat

BS

Finance

 

 

 

 

 

 

Kathmandu,

Nepal

Lhakpa T. Sherpa

BS

Computer Science

 

 

Nawang C. Sherpa

BS

Business Admin.

 

 

 

 

 

 

Garki-Abuja Fct, Nigeria

Dawi D. Dibal

BS

Economics

 

 

 

 

 

 

Krasnodarskiy Krai, Russia

Oleg Ivashchenko***

BA

Finance, Mathematics

Summa cum laude; L.D. Ikenberry Award; Senior Comprehensive Examination Award for Department of Accounting and Business

 

 

 

Office of Public Relations

News Releases

About Manchester

Mission Statement