2016 Graduate List

Bachelor of Arts

 

Kalie Margaret Ammons
English
Roann, Ind.

Riley Blake Bannon
Magna cum laude
Finance
Warsaw, Ind.

Emily Ann Barrand
Cum laude
English
Fort Wayne, Ind.

Michael DeAndre’ Boards
Psychology
Indianapolis, Ind.

Megan E. Buckner
Biology-Chemistry
Muncie, Ind.

Jake Thomas Burns
Political Science
La Porte, Ind.

Michael E. Dixon
English
Fort Wayne, Ind.

Ashlee Danyel Duff
Psychology
Richmond, Ind.

Natalie Elizabeth Fajdich
Social Work
Valparaiso, Ind.

Kathleen Elizabeth Fitzgerald
Cum laude
Spanish, Social Work
Indianapolis, Ind.

Denisha Marie Frazier
Educational Studies
Crawfordsville, Ind.

Moises R. Garcia
Art
Frankfort, Ind.

Hannah Megan Glenn
Magna cum laude
Psychology
Indianapolis, Ind.

Christopher Thomas Hartman
Music
Hoagland, Ind.

Logan Riley Haston
Spanish
Greenfi eld, Ind.

Kortney Elizabeth Jennings
Peace Studies
North Manchester, Ind.

Caleb John Leininger
Summa cum laude
Honors diploma
Spanish, Economics
Timberville, Va.

Julio C. Luevano
Exercise Science and Fitness
North Manchester, Ind.

Karmen Reed Marquart
Magna cum laude
Mathematics
Syracuse, Ind.

Kaitlyn Elizabeth McDermitt
Biology-Chemistry
New Paris, Ohio

Caleb John Noffsinger
English
South Elgin, Ill.

Jessica May Noll
Cum laude
Biology-Chemistry
La Porte, Ind.

Alexah Kay Parnin-Choisne
Cum laude
English, Social Work
Fort Wayne, Ind.

Melinda Jean Penrod
Art
Pennville, Ind.

Emily Joy Pleadwell
English
Lawrence, Mich.

Jacob A. Ray
English, Religious Studies
Claypool, Ind.

Colleen Marie Reed
Biology-Chemistry
Indianapolis, Ind.

Kasey Leigh Reneau
Marketing
Hagerstown, Ind.

Danielle E. Rettig
Early Childhood and Elementary
Education
Fowler, Ind.

Hailee Nicole Rhoades
Music
Indianapolis, Ind.

Jarod M. Schrock
Educational Studies, Psychology
Logansport, Ind.

Katie Marie Shomo
Social Work
Huntington, Ind.

Sky Nicole Shortt
Management Marketing
La Porte, Ind.

Katherine Elizabeth Skeen
Political Science, Economics
Anderson, Ind.

Jessica Kathleen Smith
Environmental Studies, Biology
Kokomo, Ind.

Austin Wheeler Stanley
Sport Management
Crown Point, Ind.

Shannon Elizabeth Stephan
Management, Accounting
Ponte Vedra, Fla.

Kandace Irene Terry
Cum laude
Spanish
Bourbon, Ind.

Codee R. Wallace
Art
Lagrange, Ind.

Donnie Ray Watkins Jr.
Communication Studies
Elkhart, Ind.

Guy Goree Webb
Cum laude
Political Science, Spanish
Greenwood, Ind.

MacKenzie Linn Williams
Athletic Training
Kendallville, Ind.

Blake Matthew Woodward
Cum laude
Art
Hebron, Ind.

Carlos Yanez Santaromita
Marketing
North Manchester, Ind.

Bachelor of Science

 

Meaghan M. Adams
Cum laude
Chemistry
Fort Wayne, Ind.

Tyler I. Aguirre
Educational Studies
Jamestown, Ind.

Karam Mansour Algharabeh
Computer Science
Ramallah, West Bank

Emily Odell Allen
Early Childhood and Elementary
Education
Logansport, Ind.

Sara Ann Anderson
Educational Studies, Management
Union, Mich.

Taylor M. Anglemyer
Marketing, Sales
Wakarusa, Ind.

Brock Evan Anson
Marketing, Sales
Warsaw, Ind.

Jacob H. Archambault
Social Work
La Porte, Ind.

Katelyn Ann Arterburn
Marketing
Indianapolis, Ind.

DaiJah M. Asumang
Cum laude
Accounting
North Manchester, Ind.

Amanda Brooke Basham
Cum laude
Honors diploma
Biology
Fishers, Ind.

Lisa Lynne Baugh
Cum laude
Biology-Chemistry
Troy, Ala.

Keith Arman Berry Jr.
Communication Studies
Chicago, Ill.

Benjamin Mark Bolen
Mathematics, Computer Science
Warsaw, Ind.

Kellie Ann Bonine
Accounting, Finance
Culver, Ind.

Paige Brianna Bratzler
Biology-Chemistry
Osceola, Ind.

Matthew Marshall Brown
Health and Physical Education
Hobart, Ind.

Trae Daniel Bruce
Environmental Studies
Silver Lake, Ind.

Dylan M. Burns
Cum laude
Biology-Chemistry
Pleasant Lake, Ind.

Rebecca M. Carey
Biology
Wabash, Ind.

Kyle Jordan Carothers
Cum laude
Chemistry
Glendale, Ariz.

Brenden Charles Carpenter
Management
Hanna, Ind.

Vivien Lynn Carter
Management
Zionsville, Ind.

Veronica Racquel Caudill
Psychology
Silver Lake, Ind.

Dustin S. Chafi n
Biology
Elkhart, Ind.

Jessica Lynn Chorak
Exercise Science and Fitness
Hammond, Ind.

Brandi Rene Ciriello
Mathematics
Warsaw, Ind.

Devin E. Clark
English/Language Arts Education
Madison, Ind.

Mary Helen Clark
Communication Studies
South Bend, Ind.

Tiffany Renee Clark
Biology-Chemistry
Roann, Ind.

Dylan Thomas Cordill
Cum laude
Engineering Science
North Manchester, Ind.

Brandy Lynn Crouse
Athletic Training
Cleves, Ohio

Sara Hassel Cruz Guzman
Accounting
Fort Wayne, Ind.

Eric Nicholas Cupp
Chemistry
Lafayette, Ind.

Clayton James Curtis
Chemistry
Westfi eld, Ind.

Kelcey Rowan Daugherty
Exercise Science and Fitness
Greenwood, Ind.

Kaylene Maree Davila
Biology
Findlay, Ohio

Audra Beth Day
Biology
Claypool, Ind.

Blaine Dean-Hamilton
Cum laude
Physics
Syracuse, Ind.

Rachel Joann Dilk
Biology-Chemistry
Carmel, Ind.

Brady E. Dolezal
Accounting, Finance
Tipton, Ind.

D’Ante Clifton Dorsey
Criminal Justice
Indianapolis, Ind.

Adam C. Dundas
English/Language Arts Education
North Manchester, Ind.

Wade M. Dunn
Peace Studies, Sociology
Angola, Ind.

Mitchell E. Eby
Cum laude
Accounting
Goshen, Ind.

Lacy Ann Emery
Political Science, Peace Studies
Huntington, Ind.

Melissa E. Erickson
Cum laude
Biology-Chemistry
Goshen, Ind.

Emma Claire Fedorcak
Management
Fort Wayne, Ind.

Hannah Marie Field
Summa cum laude
Accounting
Fort Wayne, Ind.

Bethany J. Fike
Chemistry
Greensburg, Pa.

Chelsie Marie Fisher
Cum laude
Educational Studies,
Communication Studies
Columbia City, Ind.

Gregory M. Flores
Accounting, Finance
Hammond, Ind.

Nathan Lyne Frantz
Honors diploma
Peace Studies, Chemistry
Fleming, Colo.

Nathaniel Xavier Frost
Accounting, Finance
Wauseon, Ohio

Martin Garcia
Cum laude
Chemistry
La Porte, Ind.

Randa Kay Gillespie
Biology-Chemistry
Portland, Ind.

Chad David Gindelberger
Magna cum laude
Accounting
Osceola, Ind.

Kailah Elizabeth Glock
Magna cum laude
Honors diploma
Psychology
Brazil, Ind.

Ryan Alexander Gossett
Communication Studies
Indianapolis, Ind.

Emily Elizabeth Grant
Magna cum laude
Economics
North Manchester, Ind.

Kristiania Mae Grogg
Biology-Chemistry
North Manchester, Ind.

Alissa Louise Hadley
Exercise Science and Fitness
Syracuse, Ind.

Michael Louis Hammer
Marketing
Remington, Ind.

Joshua Wade Edward Hanawalt
Educational Studies
Logansport, Ind.

Nicholas W. Hatfi eld
Accounting
Columbia City, Ind.

Ryan Michael Hawkins
Accounting
La Porte, Ind.

Katelyn N. Heath
Accounting
Warsaw, Ind.

Sofi a Joy Hess
Social Work
Goshen, Ind.

Ryan F. Hicks
General Business
Lake in the Hills, Ill.

Taylor R. Hippensteel
Social Work
Huntington, Ind.

Andrea Grace Holbrook
Psychology
Yoder, Ind.

Landen M. Hughes
Biology
Fort Wayne, Ind.

Tyler John Huyvaert
Finance
South Bend, Ind.

Kalib L. Jackson
Criminal Justice
Rome City, Ind.

Chelsey Marie Jones
Health and Physical Education
Winamac, Ind.

Jaspreet Kaur
Biology-Chemistry, Peace Studies
Fort Wayne, Ind.

Kevin M. Kearney
Management, Marketing
Hammond, Ind.

Madeline Ann Keisler
Exercise Science and Fitness
Fort Wayne, Ind.

Cole Edward Kellogg
Cum laude
Sport Management, Marketing
La Porte, Ind.

Tyler Klein
Mathematics
Connersville, Ind.

Sean Michael Knepper
Management
Bremen, Ind.

Justine Breanne Kruger
Marketing, Management
Francesville, Ind.

Dustin James Kult
Educational Studies, Psychology
Lafayette, Ind.

Anthony Justin Kupstis
Magna cum laude
Psychology
Bolingbrook, Ill.

Rachel Elizabeth Laing
Cum laude
English
Logansport, Ind.

Brittany N. Lakey
Educational Studies
Anderson, Ind.

Brice Alan Lantz
Accounting, Finance
Columbia City, Ind.

Tyler Michael Lantz
Sport Management
Spencerville, Ind.

Kameron R. Larimer
Sport Management
Mentone, Ind.

Kalie J. Lastagarkov
Management, Marketing
Griffi th, Ind.

Nicholas R. Latham
Exercise Science and Fitness
La Porte, Ind.

Caniece Shauntel Leggett
Psychology
Columbus, Ind.

Jordan Tyler Lett
Political Science, Economics
Hagerstown, Ind.

Kliricia Mi-Hoa Loc
Cum laude
Biology-Chemistry
Kalamazoo, Mich.

Karlie Ann Longenberger
Environmental Studies
Bluffton, Ind.

Christopher M. Makin
Accounting
Elkhart, Ind.

Mackenzie Lynn Mance
Sport Management
Walkerton, Ind.

Britney Celeste March
Environmental Studies, Biology
Elyria, Ohio

Claire Elisabeth Miller
Accounting
South Bend, Ind.

Peyton J. Miller
Early Childhood and Elementary
Education
Clayton, Ohio

Erik Nakajima
Biology-Chemistry
Oregon, Ill.

Emma Sue Nellans
Cum laude
Early Childhood and Elementary
Education
Argos, Ind.

Bradley Alex Newcomer
Criminal Justice
New Paris, Ind.

Zachary Brock Newcomer
Sport Management
New Paris, Ind.

Kalie Marie Niezgodski
Exercise Science and Fitness
South Bend, Ind.

Nneka Karen Michelle Nobles
Educational Studies
Jeffersonville, Ind.

Heba Mahmoud Nubani
Biology-Chemistry
Bridgeview, Ill.

Salwa Amin Nubani
Biology-Chemistry
Indianapolis, Ind.

Tanner J. Odle
Finance
Rensselaer, Ind.

Mitchell Donavon Overmyer
Environmental Studies, Biology
Cicero, Ind.

Lucas A. Parker
Sport Management
Pleasant Lake, Ind.

Maranda Sue Partin
Chemistry
Churubusco, Ind.

Vasin Pasda
Economics
Prasat, Surin, Thailand

Morgan Taylor Pavelka
Sport Management
Noblesville, Ind.

Jarvis Lamont Phillips
Communication Studies
Bellwood, Ill.

Joshua Lee Plank
Economics
Syracuse, Ind.

Ryan Timothy Pobuda
Marketing, Sales
Kalamazoo, Mich.

Taylor David Price
Cum laude
Accounting, Economics
Mishawaka, Ind.

Sarah Lynn Pruden
Educational Studies
Fishers, Ind.

Logan M. Rayl
Educational Studies
Muncie, Ind.

Evan A. Rice
Exercise Science and Fitness
Gosport, Ind.

Laurisa Richard
Athletic Training
Huntington, Ind.

Savannah Marie Riley
Biology
New Palestine, Ind.

Bryce Alan Roberts
Criminal Justice
Kewanna, Ind.

Anna Christine Roberts
Athletic Training
Goshen, Ind.

Danielle Marie Robertson
Political Science
Windfall, Ind.

Allison Paige Rowe
Management, Marketing
La Quinta, Calif.

Bridgette Nichole Rowe
Management
La Quinta, Calif.

Charles L. Scheel
Summa cum laude
Biology-Chemistry
Lafayette, Ind.

Jenee Cecilia Schneider
Biology-Chemistry
Columbia City, Ind.

Dylan Tyler Scott
Biology, Environmental Studies
Gurnee, Ill.

Derek R. Self
Magna cum laude
Economics
North Manchester, Ind.

Carrie Lynn Shank
Instrumental Music Education
Elkhart, Ind.

Conner Joe Shank
Economics
Noblesville, Ind.

Edlawit Shiferaw Sida
Biology-Chemistry
Alexandria, Va.

Tyler Lee Skinner
Social Work
Albion, Ind.

Jessica Elizabeth Small
Management
Walkerton, Ind.

Cody Eron Smalley
Biology-Chemistry
Leesburg, Ind.

Allyson D. Smith
Psychology
New Carlisle, Ind.

Kara A. Smith
Exercise Science and Fitness
Kewanna, Ind.

Tyler Adam Smith
Psychology
La Porte, Ind.

Andrew R. Sparger
Accounting, Finance
Noblesville, Ind.

Alexander Jordan Spencer
Mathematics
Dayton, Ind.

Alexandria Louise Spillman
Summa cum laude
English
Albion, Ind.

Ashley Lauren Stahl
Biology
Wheatfi eld, Ind.

Sarah Elizabeth Stahl
Accounting, Management
Montpelier, Ohio

Ezri Daniel Stewart
Accounting, Finance
Crawfordsville, Ind.

Jacob Wayne Sweet
Sport Management
Hicksville, Ohio

Mikiyas Meseret Tadesse
Computer Science
Addis Ababa, Ethiopia

James E. Tarner
Sport Management
Vicksburg, Mich.

Matthew Wayne Tester
Accounting
Huntertown, Ind.

Craig A. Thacker
History
Lebanon, Ind.

Ashley Ruth Tharp
Environmental Studies, Biology
Logansport, Ind.

Luke J. Thomas
Physics
Carmel, Ind.

Nickolas Stephan Tokarz
Accounting, Finance
Rensselaer, Ind.

Samuel Fraser Torgerson
Peace Studies, Philosophy
Arcata, Calif.

Raquel Esther Trejo
Exercise Science and Fitness
Warsaw, Ind.

Brayden Jon Troxel
Exercise Science and Fitness
Wakarusa, Ind.

Charles Andrew Turner IV
Economics, General Business
Economy, Ind.

Austin Edward Ubelhor
History, Religion
Indianapolis, Ind.

Siera L. Updike
Athletic Training
Huntington, Ind.

Drew M. Vergonet
Marketing, Management
Elkhart, Ind.

Daniel J. Voss
Accounting, Finance
North Manchester, Ind.

Rachel S. Weeber
Exercise Science and Fitness
Goshen, Ind.

Rylie Katelyn Elizabeth White
Athletic Training
Peru, Ind.

Bradley Matthew Whitt
Accounting
Bourbon, Ind.

Taylor Marie Wise
Sociology
Elkhart, Ind.

Emily Ann Witvoet
Psychology
Griffi th, Ind.

Amelia Wories
Environmental Studies
Munster, Ind.

Alexander Randall Young
Biology-Chemistry
Osgood, Ind.

Phillip Morgan Zook
Accounting, Finance
La Fontaine, Ind.

Master of Athletic Training

 

Shelby L. Archable
Valley View, Ohio

Bryan Keith Black
Jonesville, Mich.

Benjamin Chaz Charles
Green Bay, Wis.

Kayla Marie Parkos
Algoma, Wis.

Darshan M. Shah
Effi ngham, Ill.

Jordan Kelly Weitzell
Fort Wayne, Ind.

Primmer Logan Zook
Fort Wayne, Ind.

 

Doctor of Pharmacy

 

Daniel Steven Bartoli

Columbia City, Ind.

Hussein Adnan Beydoun
Dearborn, Mich.

Kathryn Rayne Bowman
Auburn, Ind.

Thomas Patrick Carey
Cum laude
Fort Wayne, Ind.

Jacob Daniel Clendenen
Fort Wayne, Ind.

Justin Robert Cornewell
Churubusco, Ind.

Hong Chau Dao
Lincoln, Neb.

Allen DeLeon
San Diego, Calif.

Hannah Ellen Denney
New Haven, Ind.

Chance Montana Densford
Crothersville, Ind.

Nsikak Richard Ekanem
Fort Wayne, Ind.

Douglas Lawrence Fisher
Charlotte, N.C.

Andrea Fung
Naperville, Ill.

Martrell Javon Golston
Gary, Ind.

Kari Goss
Noblesville, Ind.

Molly Marie Grasberger
Fort Wayne, Ind.

Nicholas Woodward Grove
Rogersville, Mo.

Veronia George Guirguis
Denver, Colo.

Kristopher Guy Hall
New Haven, Ky.

Ehlimana Hamidovic
Srebrenica, Bosnia and Herzegovina

Brianna Lynn Hawks
Denver, Colo.

Steven Christopher Hurth
Bloomington, Ill.

Chris Allen Johnson
Bluffton, Ind.

Safi Mohammed Khan
Chicago, Ill.

Kim Long Lieu
Wichita, Kan.

Kathryn Clare Loeser
Granger, Ind.

Chu Ying Lu
San Jose, Calif.

Hitesh M. Mistry
Fort Wayne, Ind.

Chandani Mehta Modh
San Jose, Calif.

Miranda Phuong Ngo
Fort Wayne, Ind.

Quyen Nguyen
Grand Prairie, Texas

Chinyere A Nwachukwu
Woodbridge, N.J.

Elisa Anne Osler
Cum laude
Mishawaka, Ind.

Nikhil D. Patel
Atlanta, Ga.

Risha I. Patel
Walnut, Calif.

Kimberly Anne Perkins
Cum laude
Suamico, Wis.

Pearl Chiyoko Pfiester
Cum laude
Fort Wayne, Ind.

Kelly Kim Dung Pham
Highland, Calif.

Thuy Pham
Falls Church, Va.

Nicholas Alexander Robinson
Dallas, Texas

Audrey Charlotte Rosene
Magna cum laude
Hoagland, Ind.

William Charles Geegan Sahy
Valparaiso, Ind.

Clement Agyei Sakyi
Kumasi, Ashanti, Ghana

Steve Sam Sitto
Sterling Heights, Mich.

Jamie J. Stocker
Huntington, Ind.

Paul Joseph Szostak
Fort Wayne, Ind.

Kinsi Marie Tellep
Cumberland, Ohio

Quang Tran
Cincinnati, Ohio

Andrea Danielle Whitaker
Summa cum laude
Warsaw, Ind.

Vadim Zhuravenko
Northbrook, Ill.